Is it cheaper to make or buy granola bars in 2020


Homemade granola bars
As an Amazon Associate we earn from qualifying purchases made on our website. If you make a purchase through links from this website, we may get a small share of the sale from Amazon and other similar affiliate programs.

It’s hard to compare store-bought granola bar with the homemade bar because the ingredient list in the homemade recipe is never the same as the ingredient list in the store-bought granola bar. That is why we compared the prices of popular granola bars to a typical homemade granola bar recipe.

The cost of 12 homemade granola bars is 2,07$. When compared to a store-bought granola bar, it is evident that you can find many brand names that are cheaper than homemade granola bars. Prices of store-bought per oz. varies from 0.13$ to 0.61$ and more. If you compare homemade to a store-bought granola bar, you would, on average, pay 10% more for a homemade granola bar.

How much does it cost to make granola bar at home from scratch

Granola bar recipe is usually made of granola, honey, and a variety of nuts or seeds. To calculate the cost of 12 granola bars, we considered the following criteria:

Measurement to grams: we calculated the measurement of each ingredient into grams to get the sum weight of ingredients for a granola bar.

Average product price: for each ingredient, we checked the latest prices in online stores and calculated the average price of ingredients per ounce, which are included in the granola bar recipe.

Price per ingredient: the price for each ingredient is calculated to match the amount used in the recipe.

Sum weight of granola bar: to get the total weight of granola bar, we summed the weight of all ingredients in grams.

Time, utensils, and cookware: We did not include time cost or the purchase of cookware and utensils into the calculation.

I’ve written a complete “is it cheaper” analysis of the most popular foods cooks make at home.

(BREAD, PIZZA, PASTA, FRIES, BEEF JERKY, LASAGNA, CHEESECAKE, GRANOLA BARS, GLUTEN-FREE BREAD, MAYONNAISE, GNOCCHI, GUACAMOLE, GROUND BEEFBROWNIES, HUMMUS)

I outlined the costs and buying guides for the ultimate savings.

Granola bar recipe cost breakdown

If you want to make 12 granola bars at home, it will cost you 6.69$, which is 0,56$ per count. Using this recipe, you can make 23.21 oz (657.6 g) or 12 granola bars weighing 1.45 oz per bar.

How much does it cost to make homemade pasta from scratch? 
Quantities Quantities in grams Cost
Old fashioned rolled oats 2 1/2 cups 230 g $1.46
Whole almonds, coarsely chopped 1/2 cup 80 g $1.16
Honey 1/3 cup 113 g $1.16
Unsalted butter 1/4 cup 56 g $0.73
Packed light brown sugar 1/4 cup 50g $0.18
Vanilla extract 1/2 tsp 2.2 g $0.30
Kosher salt 1/4 tsp 1.47 g $0.01
Dried cranberries 1/2 cup 60 g $0.61
Chocolate chips 1/4 cup  plus 2 tablespoons 65 g $1.08
Cost of homemade granola bars – servings 12 bars $6.69
Cost of homemade granola bars per serving $0.56
Price per ounce $0.29
SUM weight granola bars in grams 657.67
Weight per granola bar in oz and g 1.9 oz, 54g
SUM product weight in ounces 23.2

How much money can you save if you make granola bar at home from scratch

It really depends on what kind of granola bar you buy. The cheapest granola bars cost around 0.13$, making them much cheaper than a homemade granola bar.

But if you find a similar granola bar which can be compared to a homemade recipe, you could save some money but not a lot.

We compared famous brand name granola bars to homemade and found that homemade is, on average, 10% more expensive than a store-bought granola bar.

Is it worth making granola bars at home from scratch
Weight Price store bought per oz. Price homemade from scratch Difference
KIND Breakfast Bars, Honey Oat 1 oz $0.67 $0.29 $0.38
Quaker Chewy Granola Bars 1 oz $0.24 $0.29 -$0.05
Nature Valley Crunchy Granola Bars Oats ‘N Honey 1 oz $0.13 $0.29 -$0.16
Sunbelt Bakery Oats and Honey Chewy 1 oz $0.23 $0.29 -$0.06
Cascadian Farm Chewy Granola 1 oz $0.38 $0.29 $0.09
Kashi Chewy Cherry Dark Chocolate Granola Bars 1 oz $0.40 $0.29 $0.11

* The prices for ingredients and products in our tables are average prices take from various websites. The prices are not taken directly from Amazon.
* Pro family chef utilizes affiliate links, which means that if you click on one of our product links, Pro family chef will receive a small commission at no cost to you. This helps support us, and allows us to keep providing tips, reviews, guides, and content for you.

is it cheaper to make or buy granola bars in 2020 (1)

Rok Jurca

I am a kind of person that would sneak a taste out of grandma’s pot when I was barely tall enough to reach it. I grew up in kitchens full of love and liveliness and have spent my whole live learning, experimenting and succeeding in the art of cooking. At Pro Family Chef, every day is an opportunity for a new meal and a brand new flavor. I created this website to connect people that love to cook, with the products designed to make their cooking easier, hassle-free and rewarding every time.

Recent Posts