Is it cheaper to make or buy gnocchi and how to save 71%


Homemade gnocchi on a tray with flour
As an Amazon Associate we earn from qualifying purchases made on our website. If you make a purchase through links from this website, we may get a small share of the sale from Amazon and other similar affiliate programs.

It is much cheaper to make gnocchi at home from scratch. Making gnocchi at home costs 0.52$ per serving which is 71% cheaper than store-bought gnocchi. If you are a family of four, it will cost you 2.09$ to make them. Let’s say that this family has gnocchi twice a month. If they make it at home every time, they could save up to 122$ a year. The table below shows the cost, monthly, and yearly savings if you make gnocchi at home from scratch.

Is it cheaper to make gnocchi at home from scratch? Yes, it is!
Weight store-bought packagePrice store-boughtprice homemade from scratchdifferenceHomemade cheaper
Gnocchi1lb  (453g)$4.27$1.24$3.0371%

Best potato ricer and gnocchi board for making authentic gnocchi at home

There aren’t many tools that you need to make great gnocchi. But we really can’t imagine making gnocchi without a sturdy ricer. Sure, you can mash the potatoes with a potato masher, but the results will never be the same as if you would mash the potatoes with the ricer. 

To shape gnocchi the right way, usually, the gnocchi board comes in very handy. It depends on what kind of shape you want to make them, but authentic gnocchi is made with a gnocchi board, which gives them that striped or grooved gnocchi shape.

#1 Winner and best potato ricer for gnocchi – Priority Chef Potato Ricer and Masher

When you mash potatoes with a ricer, you will need strong hands, believe me. Cooked potatoes look soft, but when you fill the bowl up with potatoes, the grinding begins. Since we tend to fill the bowl up fully every time, the materials of the ricer need to be reliable, and ricer needs to be sturdy. 

This priority chef ricer is just the thing you need. It is dishwasher safe and will not bend under pressure. The handles are extended 11.5 inches/ 29cm long, which gives you that extra power you need. The most significant advantage is that you don’t need to slice the potatoes before you put them in the bowl.  PROS and CONS

  • It large – you can put a whole potato in a bowl
  • Great for other vegetables
  • Potatoes don’t push out around the sides
  • Potato is riced to perfection
  • Easy to clean and store
  • unpleasant blunt edges

>>Check price on amazon<<

#2 MyLifeUNIT Heavy Duty Commercial Potato Ricer

This ricer is accepted excellent among cooking enthusiasts. People like the fact that potatoes don’t push out around the sides and that it is sturdy. Users also mention that you can’t compare mashing potatoes with this ricer or with a hand masher. The ricer does a perfect job. Some even say that this ricer is better than others because it only has holes on the bottom of the ricer and not on the sides. PROS and CONS

  • It large – you can put a whole potato in a bowl
  • Great for other vegetables
  • Potatoes don’t push out around the sides
  • It has no-slip handles
  • Easy to clean.
  • Versatility with its discs of varying sizes
  • Handles are shorter, so you need more strength to push

>>Check price on amazon<<

#3 Best gnocchi board – Fantes Gnocchi Board

This is a perfect board for making authentic Italian gnocchi. It is also made in Italy using beechwood. When making gnocchi, ridges are significant as they hold the sauce on the gnocchi, making gnocchi even better. This board is not just a gnocchi maker; you can also make perfect cavatelli or garganelli

People like the fact that it is very easy to hold it because of the nicely shaped holder. Users also mention that if you want to get great results, do not rush things, do not work with wet pasta, and do not put the board in the washing machine.

>>Check price on amazon<<

How much does it cost to make gnocchi at home from scratch

How are the costs for gnocchi calculated

There are many recipes available for making gnocchi at home from scratch. In this analysis, we took the most common gnocchi recipe that home cooks make from scratch.

Measurement to grams: we calculated the measurement of each ingredient into grams to get the sum weight of ingredients for gnocchi.

Average product price: for each ingredient, we checked the latest prices online and calculated the average price of ingredients per ounce, which are included in the gnocchi recipe.

Price per ingredient: the price for each ingredient is calculated to match the amount used in the recipe. For potato, we took the price of the whole potato with skin. Potatoes should always be cooked with the skin on when you make gnocchi. The weight of cooked potato skin is negligible in the total weight of all potatoes. 

Sum weight of gnocchi: to get the total weight of gnocchi, we summed the weight of all ingredients in grams. 

Time, utensils, and cookware: We did not include time cost or the purchase of cookware and utensils into the calculation. 

The table shows that it costs 2.09$ to make gnocchi for 4 people by following the recipe below. Homemade gnocchi cost 0.08$ per ounce and 1.24$ per lb.

I’ve written a complete “is it cheaper” analysis of the most popular foods cooks make at home.

(BREAD, PIZZA, PASTA, FRIES, BEEF JERKY, LASAGNA, CHEESECAKE, GRANOLA BARS, GLUTEN-FREE BREAD, MAYONNAISE, GNOCCHI, GUACAMOLE, GROUND BEEFBROWNIES, HUMMUS)

I outlined the costs and buying guides for the ultimate savings.

How much does it cost to make gnocchi at home from scratch?
QuantitiesQuantities in gramsCost
Potatoes1.1 lb500 g$1.08
Flour1.5 cup180 g$0.55
Salt1/2 tsp2.9 g$0.02
Medium egg149 g$0.22
Butter1 oz30 g$0.22
Cost of homemade gnocchi – servings4$2.09
Cost of homemade gnocchi per serving$0.52
Price per ounce$0.08
SUM weight gnocchi in gramms761.9
SUM product weight in ounces26.9

potatoes in bowl and gnocchi ricer

How much money can you save if you make gnocchi at home from scratch

If you make gnocchi at home from scratch, you can save money, especially if you really like them or usually make them for several people at once. 

You can save up to 30$ a year if you make them twice a month at home from scratch. It’s like having a constant 71% sale on store-bought gnocchi.

Making gnocchi at home will save a family of four up to 122$ a year if they them twice every month. The difference in making gnocchi at home or buying them in a store is significant. Homemade gnocchi is 71% cheaper than the store-bought gnocchi.

Savings if you eat gnocchi twice a month
Weight approximatePrice store-boughtprice homemade from scratchdifferenceMonthly savings making gnocchi twice a monthyearly savings making gnocchi twice a monthHomemade cheaper
Gnocchi Savings per serving6.7 oz (190g)$1.79$0.52$1.27$2.53$30.4171%
Gnocchi savings per family of four1.68 lb  (761g)$7.18$2.09$5.09$10.18$122.1671%
* The prices for ingredients and products in our tables are average prices take from various websites. The prices are not taken directly from Amazon.
* Pro family chef utilizes affiliate links, which means that if you click on one of our product links, Pro family chef will receive a small commission at no cost to you. This helps support us, and allows us to keep providing tips, reviews, guides, and content for you.
* The prices for ingredients and products in our tables are average prices take from various websites. The prices are not taken directly from Amazon.
* Pro family chef utilizes affiliate links, which means that if you click on one of our product links, Pro family chef will receive a small commission at no cost to you. This helps support us, and allows us to keep providing tips, reviews, guides, and content for you.
PIN is it cheaper to make or buy gnocchi and how to save 71%

Rok Jurca

I am a kind of person that would sneak a taste out of grandma’s pot when I was barely tall enough to reach it. I grew up in kitchens full of love and liveliness and have spent my whole live learning, experimenting and succeeding in the art of cooking. At Pro Family Chef, every day is an opportunity for a new meal and a brand new flavor. I created this website to connect people that love to cook, with the products designed to make their cooking easier, hassle-free and rewarding every time.

Recent Posts