Skip to content
LOGO PRO FAMILY CHEF 480x400
Search
  • Wok burners
    • Outdoor Wok Burner
    • Induction wok burner
    • Indoor wok burner
    • Electric Wok Burner
    • Commercial Wok Burner
  • Wok
    • Carboon steel wok
    • Wok Accessories
  • Freezing food
    • Food safety and freezing
    • Freezing Different Types of Food
    • Freezing Techniques
    • Freezing Tools & Appliances
    • Thawing and Cooking Frozen Food
  • Induction cooktop
    • Cooking Techniques
    • Induction Cookware
    • Installation and Maintenance
    • Product Recommendations
  • Cooking questions and answers
    • Air fryer
    • Canned fish
    • Cutting boards
    • Food budget
    • Knives
    • Outdoor kitchen
    • Pasta and noodle boards
    • Tools and appliances reviews
  • SHOP

Category: Food budget

link to Is it cheaper to cook or eat out | Make these 20 foods and save up to 4303$ a year

Is it cheaper to cook or eat out | Make these 20 foods and save up to 4303$ a year

Is it cheaper to cook your own food? The answer to this question is definitely YES, but it depends on various factors. These factors include the cost of food, electricity, cooking utensils and...

Continue Reading
link to How I save time and money with batch cooking for My family of 5

How I save time and money with batch cooking for My family of 5

After a hectic day, who wants to think about what's for dinner? Especially when the kids are cranky and hungry but craving your time more than what you put in their mouths. The choices swirl through...

Continue Reading
link to Is it cheaper to buy meat from a butcher or supermarket? ( which meat is better)

Is it cheaper to buy meat from a butcher or supermarket? ( which meat is better)

Meat is the most expensive type of food today; therefore, you should do what you can to save on meat, and where you purchase it can make a difference. You can either buy meat from your local...

Continue Reading
link to Is it cheaper to make or buy salsa, save 62$ with homemade

Is it cheaper to make or buy salsa, save 62$ with homemade

If you like salsa, you probably put it on your tortillas, potatoes, eggs, or just dip fresh tortilla chips in it. There are a variety of salsas to choose from and many recipes to make at home. The...

Continue Reading
link to Is it cheaper to make or buy cauliflower rice, save up to 254$ year

Is it cheaper to make or buy cauliflower rice, save up to 254$ year

Cauliflower rice is not actually rice, but it is a fantastic substitute if you are looking for a low carb alternative. It is very easy to get riced cauliflower in a store, but it's even easier to...

Continue Reading
link to Is it cheaper to make or buy almond flour, save 112$ year

Is it cheaper to make or buy almond flour, save 112$ year

Almond flour is a gluten-free flour that is commonly used in baking. It is an excellent source of protein and fiber. You can easily find it in online shops or make it at home. But is it cheaper to...

Continue Reading
Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 NEXT »

About Me

Hi! I'm Rok Jurca. I am 44 years old and I have been cooking for 42 years :). I've been a foodie since I can remember. I love to make big family meals on a budget. When I'm not spending time with my wife & 3 sons, I can usually be found in the kitchen making some delicious meal for my family, blogging, or gardening.

LEGAL INFORMATION

This site is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com. We are compensated for referring traffic and business to Amazon and other companies linked to on this site.

  • Privacy Policy
  • About Me
© 2025 Copyright Pro family chef