How much does it cost to make a fluffy chickpea dish called hummus? I make it at home almost every week and want to find out if it's cheaper to make hummus at home from scratch or buy it. The...
Category: Is homemade cheaper
Cheesecake is a refreshing dessert. But is it cheaper to make or buy a cheesecake? I also was wondering the same and wrote about my discoveries. It is a lot cheaper to make cheesecake at home from...
Is it cheaper to make or buy lasagna, save 50% with homemade
Lasagna is an iconic pasta dish that many home cooks are making for their families and friends. But is it cheaper to make or buy lasagna? I also was wondering the same and wrote about my...
It’s hard to compare store-bought granola bar with the homemade bar because the ingredient list in the homemade recipe is never the same as the ingredient list in the store-bought granola bar. That...
Is it cheaper to make your own pasta (fresh or dry) | Save up to 186$ with homemade
When it comes to preparing fast dinner, pasta pops up in almost any meal planner. In recent times, we've seen the rise of home cooking, and with it, many more people are making fresh pasta at...
It is much cheaper to make gluten-free bread at home from scratch. Making gluten-free bread at home costs 7.09$ per loaf with recipe and ingredients in the table below. Store-bought prepackaged...